Venku je zima, dny se krátí, nastal podzim a s ním čas na zvěřinu. Ta vyžaduje poměrně dlouhou přípravu a zaslouží si péči. Právě teď je vhodná doba schovat se do kuchyně a připravit si třeba jelení paštiku. Garantuji vám, že vaši hosté ocení čas, který jste jí věnovali, i když možná někteří šťouralové budou tvrdit, že je to spíš jelení sekaná. Podle sebe proto zvolte hrubost mletí – jemnější a nejlépe nadvakrát zaručí „paštikovější“ konzistenci. Když maso semelete jednou, bude paštika hrubší, ale na chuti jí to neubere.

Farmový chov jelenů se v Česku utěšeně rozmáhá, proto už není problém dostat se ke kvalitní zvěřině, i když nemáte v rodině myslivce. Maso jelenů má proti domestikovaným druhům nízký obsah vnitrosvalového tuku, naproti tomu vysoký obsah oněch prospěšných omega-3 nenasycených mastných kyselin a vysoký obsah železa a mědi. Koupíte ho na farmářských trzích nebo přímo na farmách. Když budete používat mražené maso, nechte ho pomalu povolit v lednici, ne při pokojové teplotě.

zverina1

Na jednu chlebíčkovou formu budete potřebovat:

Pšenično-žitný chléb s žitným kvasem, kterému špaldové vločky dodávají jemně oříškovou chuť a vůni. Ve střídce navíc najdete i vláčná slunečnicová semínka, pšeničné vločky nebo tmavý len, které chléb krásně oživují. Tenká křupavá kůrka je ozdobená žitnou moukou a působivou mozaikou cereálií s krásně kontrastujícími tmavými i zlatými lněnými semínky. Díky mírně podlouhlému hranatému tvaru se z chleba snadno krájejí pravidelné plátky, které můžete využít jako přílohu, nebo obložit jako sendvič. Výrazná, jemně zemitá chuť chleba však přímo svádí k experimentům v kuchyni, kde se může stát součástí složitějších receptur.

Pšenično-žitný chléb s žitným kvasem, kterému špaldové vločky dodávají jemně oříškovou chuť a vůni. Ve střídce navíc najdete i vláčná slunečnicová semínka, pšeničné vločky nebo tmavý len, které chléb krásně oživují. Tenká křupavá kůrka je ozdobená žitnou moukou a působivou mozaikou cereálií s krásně kontrastujícími tmavými i zlatými lněnými semínky. Díky mírně podlouhlému hranatému tvaru se z chleba snadno krájejí pravidelné plátky, které můžete využít jako přílohu, nebo obložit jako sendvič. Výrazná, jemně zemitá chuť chleba však přímo svádí k experimentům v kuchyni, kde se může stát součástí složitějších receptur.

 • 400 g jeleního masa na guláš
 • 2 větší cibule
 • 3 stroužky česneku
 • 2–3 snítky tymiánu
 • 3 dcl červeného vína
 • 200 g tučnějšího vepřového bůčku
 • 250 g drůbežích jater
 • 2 vrchovaté lžíce vepřového sádla
 • 5 vajec
 • 250 g anglické slaniny nakrájené na plátky ne úplně jemné
 • sůl, pepř
 • brusinkovou nebo jinou pikantní zavařeninu k podávání, nebo sladší čatní (já jsem použila džem z lesních malin)
 • chléb se špaldou jako přílohu

Maso pokrájejte na větší kousky, přidejte nahrubo nakrájenou cibuli a česnek, snítky tymiánu, zalijte vínem a nechte v lednici pár hodin marinovat. Poté ho sceďte, víno zachyťte a dejte stranou. Na lžíci tuku opečte maso, cibuli a česnek, podlijte vínem z marinády a přikryté pokličkou duste asi 2 hodiny doměkka. Nechte zchladnout. Semelte na masovém mlýnku spolu s vepřovým bůčkem, nejlépe dvakrát. Poté ke směsi semelte očištěná drůbeží játra, přidejte zbytek sádla, vejce, osolte, opepřete a případně přidejte pár lístků tymiánu. Chlebíčkovou formu pečlivě vyložte plátky slaniny tak, aby byla zcela pokrytá a plátky nahoře přečnívaly. Naplňte ji paštikovou směsí a zakryjte přečnívajícími plátky slaniny. Formu položte do pekáčku s vodou, aby dosahovala do ¾ formy. Pečte hodinu a půl při 160 stupních. Nechte zchladnout ve formě. Vyklopte a podávejte na dobrém chlebu se špaldou a s dobrou zavařeninou nebo čatní.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Diskuze

Váš e-mail se nezobrazí.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>