Tři karafiáty a asparágus – pamatujete? Tak to už je vám víc než pětatřicet. Před lety byl pro mě asparágus jenom výplň univerzální kytice. Až mnohem později jsem mu přišla na chuť, a to doslova. Ne přímo tomu okrasnému s jemnými zelenými lístky, ale jeho blízkému příbuznému – chřestu.

Chřest je přísně sezónní záležitost a jen v květnu ho dostanete zaručeně čerstvý.

Chřest je přísně sezónní záležitost a jen v květnu ho dostanete zaručeně čerstvý.

V posledních letech zažívá chřest obrovskou renesanci. Není divu, je to lahůdková zelenina a speciálně český chřest má ve světě vynikající pověst. Hojně se pěstuje na Mělnicku, takže je dobře dostupný. Existuje řada důvodů, proč si ho v jeho poměrně krátké sezóně dopřát:

  • má velký obsah vlákniny a minimum kalorií,
  • rozpouští kyselinu močovou, která způsobuje dnu,
  • chrání cévky před praskáním,
  • používá se jako afrodiziakum,
  • podporuje činnost jater a ledvin, pomáhá z těla odstranit jedovaté látky,
  • pomáhá odbourat zbytky alkoholu po jeho nestřídmé konzumaci…

Kromě toho má chřest významný obsah vitamínů a minerálů, ale hlavně má skvělou chuť. Nejčastěji se setkáte s bílým a zeleným chřestem, už se ale začíná objevovat i chřest fialový.

Asparagus_chrest2Jako první se sklízí bílý chřest – roste ukrytý v zemi pod „hrobečky“ z hlíny, které ho chrání před sluníčkem, proto si zachovává bílou barvu. Před kuchyňskou úpravou je potřeba ho oloupat – začněte pod hlavičkou a sloupněte dlouhá tužší vlákna kolem dokola. Čím ostřejší škrabka, tím snadnější práce. Jakmile chřest vykoukne z půdy, hlavičky se začínají zbarvovat – nejdřív dofialova – a pak zezelenají.

Asparagus_chrestZelený chřest je paradoxně jemnější než jeho bílý bratříček, není třeba ho loupat a čerstvě sklizený se dá jíst i syrový. Postačí mu i kratší doba varu. Nejchutnější je ten nejčerstvější – hodně napoví řez na stonku a také sluch – čerstvý chřest je svěží, a když svazeček jemně stlačíte, tak vrže.

Dají se z něj dělat krémové polévky, můžete ho zapékat v kabátku ze šunky nebo ho použít jako náplň do slaných koláčů.

asparagus-816080Já ho mám nejraději „nahatý“, krátce povařený ve vodě se lžící citrónové šťávy, lžičkou cukru a špetičkou soli. Takto připravený můžete chřest naaranžovat na omeletu, namáčet ve vajíčku naměkko, smíchat s pestem a těstovinami, posypat osmaženou strouhankou, přelít holandskou omáčkou, přidat do lehkého salátu z nových brambor…

PS: No, a kdybyste náhodou seděli v křesle „Milionáře“ a otázka za 10 000 Kč by byla, jak se řekne chřest slovensky, tak si na mě vzpomeňte a suverénně řekněte: špargľa.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Diskuze

Váš e-mail se nezobrazí.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>