Hned po revoluci, když se do obchodů začaly valit potraviny, které jsme dřív neznali, škudlila jsem kapesné a z našetřených peněz chodila poznávat svět skrze drahé exotické ovoce. Radostně jsem jednou sáhla po „podivné“ zelené hrušce s představou sladké dužniny se spoustou šťávy. Ochutnala jsem a po chvíli šklebení letěla „hruška“ do koše. Trvalo opravdu dlouho, než jsem dala avokádu druhou šanci. Gastronomická osvěta naštěstí udělala své a teď, když už vím, jak na něj, používám ho celkem často a ráda. Třeba když chystám večírek pro holky, kterým vyhovuje lehčí a svěží jídelníček. V tomto receptu hrají nejdůležitější roli bylinky, použijte ty, které vám nejvíc chutnají. S avokádem si skvěle rozumí například koriandr, máta, petrželka, bazalka a překvapivě i kopr a pažitka, které jsem použila já. Je nekomplikovaný, ale efektní.

Bageta s avokádem

Pro čtyři holky na večírek budete jako součást bufetu potřebovat:

Multicereální rustikální bageta:  Vícezrnná bageta obohacená ovesnými vločkami, kukuřičnou moukou, slunečnicovými, lněnými a sezamovými semínky. S žitným kvasem. Z kamenné pece.

Multicereální rustikální bageta: Vícezrnná bageta obohacená ovesnými vločkami, kukuřičnou moukou, slunečnicovými, lněnými a sezamovými semínky. S žitným kvasem. Z kamenné pece.

  • rustikální bagety
  • 240 g lučiny jogurtina
  • 1–2 stroužky česneku
  • 1 velkou limetku + 1 k podávání
  • 1 zralé avokádo
  • velkou hrst čerstvých bylinek podle vlastního výběru

 

Bagetu nakrájíme na šikmá kolečka a pod grilem necháme mírně zezlátnout. Lučinu v míse promícháme s prolisovaným česnekem a větší částí najemno nasekaných bylinek. Avokádo zbavíme pecky, oloupeme a nakrájíme na měsíčky. Hned promícháme s limetkovou šťávou, solí, špetkou pepře. Opečenou bagetu potřeme lučinou, poklademe avokádem a ozdobíme zbytkem bylinek. Podáváme se skrojky limetky a dobrým bílým vínem.

A na závěr jedna nekulinární perlička, víte, že avokádo sice prospívá vašim játrům a snižuje krevní tlak, ale pro papoušky a kanárky je smrtelně jedovaté?

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Diskuze

Váš e-mail se nezobrazí.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>