Naposledy jsem servírovala chlebíčky pro drsnější nátury, dnes se budu snažit uspokojit jemnější chutě. Mám moc ráda křepelčí vajíčka. Jsou roztomilá a nutričně velice hodnotná – jsou plná fosforu a železa, povzbuzují imunitu, působí antibakteriálně a chutnají dětem. A na chlebíčcích jim to prostě sluší. V kombinaci s hráškovým pestem vznikne lahodná vegetariánská kombinace.

Sváteční klasika: svěží hráškové chlebíčky

Sváteční klasika: svěží hráškové chlebíčky

Na mísu svěžích hráškových chlebíčků budete potřebovat:

Chléb se slunečnicí: Pšenično-žitný chléb se slunečnicovými semínky uvnitř střídy i na povrchu. Peče se v  kamenné peci.

Chléb se slunečnicí: Pšenično-žitný chléb se slunečnicovými semínky uvnitř střídy i na povrchu. Peče se v kamenné peci.

  • 1 bochník chleba se slunečnicí
  • 2 hrnky mraženého hrášku
  • 1 lžíci olivového oleje
  • 2 menší stroužky česneku nebo jeden větší
  • 1 lžičku citronové šťávy
  • sůl, pepř
  • bylinky na dochucení – s hráškovým pestem se tradičně pojí máta, já ale používám k hrášku kopr, zvolte podle chuti
  • 12 křepelčích vajíček
  • parmezán nebo sýr Gran Moravia

Hrášek nechte povolit. Na pánvi rozpusťte máslo, vsypte hrášek, osolte, opepřete a případně podlijte 1–2 lžícemi vody. Do hrášku prolisujte česnek, přidejte citronovou šťávu a chvilku duste, až hrášek změkne a přebytečná tekutina se odvaří. Přidejte najemno nasekané bylinky podle chuti a nechte zchladnout. Pak hrášek nahrubo rozmačkejte mačkadlem na brambory nebo použijte mixér, ale buďte opatrní – cílem je hrubší kaše.

Křepelčí vajíčka uvařte o kapku víc než nahniličko. U mě doma to trvá 90 sekund od doby, kdy voda začne vřít, přičemž vajíčka dávám do vody hned na začátku. Ale radím si to zkusit s jedním vajíčkem nanečisto a podle toho upravit dobu varu. Byla by škoda mít 12 nedovařených vajec. Vajíčka hned zchlaďte, obrňte se trpělivostí a oloupejte je. Není to lehká práce. Chléb se slunečnicí nakrájejte na půlkrajíčky, potřete hráškovým pestem, obložte půlkou křepelčího vajíčka a ozdobte hoblinkami sýra.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Diskuze

Váš e-mail se nezobrazí.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>