Slíznul všechnu smetanu, říká se o někom, kdo pro sebe získal to nejlepší. A po právu, smetana je to nejchutnější, co můžete z mléka získat.

yogurt-1559869Je to jeho nejtučnější část, která se usazuje na povrchu. Získává se sbíráním nebo odstřeďováním. Sladkou smetanu můžeme podle obsahu tuku rozdělit na vysokotučnou, která ho obsahuje více než 35 %, smetanu ke šlehání, která musí mít minimálně 30 % tuku, a sladkou smetanu s obsahem tuku méně než 30 %. Nejběžnější je sladká smetana na vaření s obsahem tuku 12 %.

Tipuji, že je nejoblíbenější ušlehaná na nadýchanou šlehačku, výborně se ale hodí i při přípravě polévek a omáček a na zapékání a gratinování. Jídlo s ní je tučnější, ale nesporně chutné.

Oproti sladké smetaně je kysaná lépe stravitelná. Při její přípravě se používají ušlechtilé bakterie mléčného kvašení a naše zažívání si s ní umí dobře poradit. Je to nutričně hodnotný výrobek – je zdrojem kvalitních mléčných bílkovin, vitamínů a minerálních látek, zejména vápníku. Příznivě upravuje střevní mikroflóru a reguluje trávení. Bývá méně tučná než sladká smetana, zpravidla obsahuje 10–15 % tuku, záleží ale na výběru. Tam, kde se dietolog chytá za hlavu, gourmet jásá – můžete koupit i kysanou smetanu s obsahem tuku kolem 20–30 %. Čím více tuku smetana má, tím je jídlo s ní jemnější a krémovější.

glass-1462894Kysaná smetana má svoje místo ve studené i teplé kuchyni. Za studena na slano slouží k přípravě různých dipů. Nejraději ji mám ochucenou jako tatarskou omáčku – s hořčicí, nakládanou okurkou, cibulkou a pár kapary. Na sladko se lžící cukru korunuje mísu čerstvých jahod a kdo by neznal letní evergreen – dort ze zakysané smetany.

V teplé kuchyni se přidává do polévek a omáček ke zjemnění – do jídla ji ale přidávejte až těsně před dokončením a už nevařte, srazila by se.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Diskuze

Váš e-mail se nezobrazí.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>