Vajíčková pomazánka mého dětství byla duhová. Barevné vykoledované skořápky vždy trochu zbarvily bílek domodra, dofialova, místy dočervena. Nevím, z čeho se ty barvy vyráběly, kupodivu jsme to přežili ve zdraví. V kuchyni ráda experimentuju, jsou ale dny, kdy se pevně držím rodinných tradic, a Velikonoce k nim patří. V týdnu po nich dělávám z vajíček, která přinesou moji tři koledníci, tu samou pomazánku, kterou dělávala moje máma. Moderní je návrat „ke kořenům“ a tak moji koledníci nosí vajíčka krásná, barvená ekologicky – cibulovými slupkami, řepou a kurkumou… Je to asi zdravější, já ale pořád hledám pod skořápkou trochu té jedovaté modré…Každopádně – pomazánka je to prostá a chutná, žlutá a bílá jí sluší, a když přidáte první červené ředkvičky a zelený polníček, tak je tu jaro. A nemůžu vás ochudit ani o slovenský výraz pro velikonoční koledníky – říká se jim šibači.

Rustikální bramborová bageta s vajíčkovou pomazánkou

Rustikální bramborová bageta s vajíčkovou pomazánkou

Budete potřebovat:

Pšenično–žitná bageta obohacená bramborovou směsí, semínky a žitným kvasem. Bohatě posypaná lněnými a sezamovými semínky.

Pšenično–žitná bageta obohacená bramborovou směsí, semínky a žitným kvasem. Bohatě posypaná lněnými a sezamovými semínky.

  • 2 střední bramborové rustikální bagety
  • 4 natvrdo uvařená vejce
  • 2 vrchovaté lžíce dobré majonézy
  • 1 lžičku ostřejší hořčice
  • 2 středně velké kyselé okurky nakrájené nadrobno
  • sůl a pepř
  • ředkvičky a lístky polníčku k podávání

 

Vajíčka nakrájejte na malé kostičky. V míse smíchejte majonézu s hořčicí, osolte a opepřete. Přisypte nadrobno nakrájené kyselé okurky. Nakonec přidejte vejce a jenom zlehka promíchejte, aby se žloutky úplně nerozdrtily. Nechte v chladu uležet. Podávejte s rustikální bramborovou bagetou, ředkvičkami a lístky polníčku.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Diskuze

Váš e-mail se nezobrazí.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>