Rebarbora. Jako holčička jsem se tak chtěla jmenovat (těsně po tom, co jsem se smířila s tím, že Vinnetou opravdu neprojde). Znělo to tak tajemně! Stejné jsou i ty řapíky, co vypadají jako odpad na kompost. Zasyrova nejsou poživatelné, když se ale uvaří, tváří se jako ovoce, i když je to zelenina. Prostě rebarbora.

Babičky ji používaly do koláčů a marmelád jako náhražku dražšího ovoce, dnes ji objevují i šéfkuchaři luxusních restaurací. Obsahuje poměrně hodně kyseliny šťavelové, proto by se jí měli vyhýbat lidé, kteří trpí na tvorbu kamenů. Je vhodné ji doplnit nějakým mléčným výrobkem a nejlepší je dopřát si ji brzo na jaře, když ještě obsah kyseliny šťavelové není tak vysoký.

Byla by ale škoda nepochutnat si alespoň jednou v sezoně na její navinulé chuti, proto pod heslem „všeho s mírou“ nezavaříme kotel rebarborové marmelády, ale uděláme si jednu „vymazlenou“ skleničku. Technicky vzato, není to marmeláda, spíš klevela nebo rozvar (tj. vyrobená z jednoho nebo více druhů ovoce, bez umelých sladidel, obvykle kašovité, roztékavé konzistence, která obsahuje i hrubé části ovoce). Co ale záleží na jméně – slibuji vám velkou skleničku rebarborové dobroty.

Rebarborová klevela s máslovým croissantem

Rebarborová klevela s máslovým croissantem

Budete potřebovat:

Rebarboru lze přidat do marmelád, ovocných letních polévek, lze z ní vyrábět i víno. Nejčastěji se však používá k přípravě rychlého kompotu, podobného, jaký se vaří z jablek, ale lze ho následně i sterilizovat.

Rebarboru lze přidat do marmelád, ovocných letních polévek, lze z ní vyrábět i víno. Nejčastěji se však používá k přípravě rychlého kompotu, podobného, jaký se vaří z jablek, ale lze ho následně i sterilizovat.

 • 0,5 kg rebarbory
 • 1 větší jablko
 • 2 lžíce lístků ibiškového čaje
 • cca 200 g hnědého cukru
 • 5–6 tobolek kardamomu
 • 2 lžičky vanilkového extraktu

 

Rebarborové řapíky a jablko omyjte, oloupejte a nakrájejte na malé kousky. Dejte do hrnce a podlijte cca 1,5 dcl vody. Do čajového sítka nasypte lístky ibišku a také vložte do hrnce (ibišek se postará o krásnou barvu a příjemně podtrhne chuť rebarbory). Přiveďte k varu, přidejte cukr a vanilkový extrakt a nechte na mírném plameni probublávat. Z tobolek kardamomu vyberte semínka, rozdrťte je v hmoždíři a přidejte do hrnce. Průběžně sbírejte pěnu a míchejte. Asi po 20 minutách se bude rebarbora úplně rozpadat a jablko bude zcela měkké – vyndejte ibišek, vezměte si čistý hrnec a směs do něj propasírujte přes umělohmotné sítko. Odolejte pokušení použít tyčový mixér, pracujte poctivě ručně a pořádně přitlačte. Zbavíte se tak drobných vláken z rebarbory a směs zbytečně nenašleháte. Poté vraťte hrnec na oheň a dále za občasného míchání pomalu vařte do zhoustnutí cca 30 minut. Naplňte skleničku, nechte zchladnout a uložte do lednice. Rebarborová klevela vám v chladu vydrží sedm až deset dní… tedy pokud ji dříve nějaký mlsoun nesní:-)

Ctím pravidlo podávat rebarboru s mléčným výrobkem, proto si k luxusní snídani připravte:

 • 4 máslové croissanty
  Máslový croissant - klasický francouzský croissant s výraznou máslovou chutí a vůní.

  Máslový croissant – klasický francouzský croissant s výraznou máslovou chutí a vůní.

 • 100 g mascarpone
 • ½ vanilkového lusku
 • 1 lžičku moučkového cukru
 • rebarborový rozvar

 

 

 

Mascarpone smíchejte s cukrem a vanilkou a podávejte s croissantem a rebarborovou dobrotou. Nedá mi neskončit trochu infantilně: MŇAM!

PS: Rebarbora neboli reveň kadeřavá (Rheum rhabarbarum) je vytrvalá bylina. Pochází z oblastí severního Mongolska a Zabajkalí. Jedna teorie se přiklání k tomu, že rebarbora byla dovezena do Evropy od barbarů, byla tudíž označena jako rebarbarum – „ věc od barbarů“, druhá teorie vychází z antického pojmenování řeky Volhy a zároveň pojmenování celé skupiny planých reveňovitých rostlin – „rha“, z něhož vzešlo latinské vědecké označení.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Diskuze

Váš e-mail se nezobrazí.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>