V tomhle období je radost vařit, čerstvé suroviny plné chuti a šťávy na vás vyskakují odevšad. Mimoděk také inspirují. Alespoň já to mám tak, že udělám ten mlaskavý pohyb jazykem o horní patro a vím, na co mám chuť. V tomhle období je také snadné být vegetariánem. Alespoň občas. Bylinky bují na balkóně, stačí dokoupit to, co zrovna zelinář přivezl z pole. Nebo třeba máte to štěstí, že vám hrášek roste na zahrádce. Skvělý zelený chřest s ním ladí chutí i barvou a nasládlá ricotta dodá vláčnost a bílkoviny.

Drobné kuličky zeleného hrášku mají jemnou sladkou chuť a zářivou barvu. Jako všechny luštěniny je bohatý na proteiny, má vysoký obsah zinku, vitaminů skupiny B a vlákniny.

Drobné kuličky zeleného hrášku mají jemnou sladkou chuť a zářivou barvu. Jako všechny luštěniny je hrách bohatý na proteiny, má vysoký obsah zinku, vitaminů skupiny B a vlákniny.

Budete potřebovat:

 • 1 farmářský chléb
  Farmářský chléb je tmavý pšenično–žitný chléb obohacený o cereálie a semínka (len, slunečnice, sójové a ovesné vločky). S žitným kvasem.

  Farmářský chléb je tmavý pšenično–žitný chléb obohacený o cereálie a semínka (len, slunečnice, sójové a ovesné vločky). S žitným kvasem.

 • 2 hrsti čerstvě vyloupaného svěžího hrášku
 • hrst zeleného chřestu
 • 20 g másla
 • 1 lžíci citronové šťávy
 • 1 lžičku cukru
 • snítku máty
 • 200 g ricotty
 • sůl a pepř

Vyloupejte hrášek, chřest nakrájejte na půlcentimetrová kolečka – špičky nechte vcelku, cca 3 cm dlouhé kousky. Přiveďte k varu vodu, osolte, přidejte citronovou šťávu a cukr. Špičky chřestu vsypte do sítka a dejte nad páru nad hrnec, napařujte 2–3 minuty. Pak vhoďte kolečka chřestu a hrášek do vody a povařte další minutku. Špičky chřestu ochlaďte v ledové vodě, hrášek se zbytkem chřestu sceďte, vraťte do hrnce, přidejte máslo a najemno nasekanou mátu. Nahrubo roztlačte mačkadlem na brambory. Krajíce farmářského chleba nasucho otoastujte. Potřete ricottou, osolte a opepřete. Navršte hráškovou směs a dozdobte špičkami chřestu. Koncentrované zdraví.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Diskuze

Váš e-mail se nezobrazí.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>