vietnamska_bageta-1024x683-1905090

Plněné bagety vypadají na první pohled jako něco mezi Babicou a Hruškou, nenechte se ale mýlit. Recept na plněné bagety do své Knihy rozpočtů a kuchařských předpisů začlenila již slavná Marie Janků-Sandtnerová, jejíž autoritu by si dovolil zpochybnit jen málokdo.

Když na jejich výrobu použijete kvalitní pečivo a neošidíte ani náplň, vaši hosté budou určitě spokojeni. U plněných baget je důležité nechat je dostatečně v chladu rozležet, náplň se zpevní, pečivo zvláční a chutě se krásně prolnou a může z ní být i skvělý rychlý oběd.

Výhodou je, že si je můžete připravit v předstihu a po příchodu hostů jen efektně servírovat. Pojďme ale na tu „Sandtnerku“. Plněnou bagetu u ní najdete pod názvem „Harlekýnský chlebíček“.

Na její přípravu používá kromě jiného kvalitní šunku, uherský salám, uzený jazyk a vařené telecí. Přiznávám, nepoužila jsem všechny předepsané ingredience, má verze „harlekýnové bagety“ byla ale i tak luxusní.

Mimochodem, je zajímavé, že i měšťanská prvorepubliková kuchyně měla ve svých receptech poměrně drahé výchozí suroviny. Ančovičky, ementál, kapary – sice nebyly na stole každý den, ve svátek s nimi ale hospodyně uměly dovedně zacházet. Už malá troška stačí, aby jídlo chutnalo světově.

Budeme potřebovat:

Staročeská bageta: Zlatavě hnědá řemeslná bageta z neobyčejného vícezrnného těsta. Kromě klasických semínek (len, slunečnice, sezam) totiž obsahuje i jedinečnou směs sušeného podmáslí a syrovátky, bramborové kaše a ovesné mouky, která bagetě dodává úžasnou vláčnost a jemně mléčnou chuť.

Její silnější kůrka je výrazně rozpraskaná, poprášená žitnou moukou.

Ingredience

  • 2 čerstvé staročeské bagety
  • 4–5 ančoviček
  • 150 g másla
  • 250 g kvalitní šunky (nebo podle původního receptu 150 g šunky, 50 g uherského salámu, 150 g uzeného jazyka, 100 g dušenéholibového telecího masa)
  • 2 vejce natvrdo
  • 3 malé kyselé okurky
  • 5–6 nesolených pistácií
  • 1 lžíci kaparů
  • 50 g ementálu

Postup

  1. Ančovičky zbavíme kostiček, pořádně je utřeme na pastu a smícháme se změklým máslem. Lehce osolíme a opepříme. Bagety překrojíme, střídku pomocí dlouhého nože vydlabeme. Uvnitř vymažeme sardelovým máslem.
  2. Do zbylého másla zamícháme na drobné kostičky pokrájenou šunku, okurky, překrájené kapary, nasekané pistácie a strouhaný ementál. Nakonec opatrně vmícháme nakrájená vajíčka.
  3. Naplníme bagety, půlky složíme k sobě a pevně zamotáme do potravinové fólie. Necháme v chladu odležet nejméně půl dne.
  4. Poté krájíme ostrým nožem na centimetrová kolečka, naaranžujeme na talíř, ozdobíme čerstvou petrželkou nebo pažitkou. Podáváme s kyselými okurkami.

A co se zbytky střídky?

Legendární kuchařka Marie Janků-Sandtnerová radí usušit, ustrouhat a použít do houskových knedlíčků, já z nich dělám posypku na rybí filety. Vydlabanou střídku dám do mixéru s hrstí piniových oříšků, větší snítkou petrželky a stroužkem nakrájeného česneku.

Několika pulzy nahrubo rozmixuju, vysypu na talíř, přidám větší plátek másla, kousek nastrouhaného parmezánu a promnu, jako když se dělá žmolenka (drobenka). Směs navrším na lehce posolené rybí filety a vše dohromady upeču. Takhle ryba chutná i dětem.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang