Plněné bagety vypadají na první pohled jako něco mezi Babicou a Hruškou, nenechte se ale mýlit. Recept na plněné bagety do své Knihy rozpočtů a kuchařských předpisů začlenila již slavná Marie Janků-Sandtnerová, jejíž autoritu by si dovolil zpochybnit jen málokdo. Když na jejich výrobu použijete kvalitní pečivo a neošidíte ani náplň, vaši hosté budou určitě spokojeni.

U plněných baget je důležité nechat je dostatečně v chladu rozležet, náplň se zpevní, pečivo zvláční a chutě se krásně prolnou. Výhodou je, že si je můžete připravit v předstihu a po příchodu hostů jen efektně servírovat.

Plněná bageta Sandterová_newPojďme ale na tu „Sandtnerku“. Plněnou bagetu u ní najdete pod názvem „Harlekýnský chlebíček“. Na její přípravu používá kromě jiného kvalitní šunku, uherský salám, uzený jazyk a vařené telecí. Přiznávám, nepoužila jsem všechny předepsané ingredience, má verze „harlekýnové bagety“ byla ale i tak luxusní. Mimochodem, je zajímavé, že i měšťanská prvorepubliková kuchyně měla ve svých receptech poměrně drahé výchozí suroviny. Ančovičky, ementál, kapary – sice nebyly na stole každý den, ve svátek s nimi ale hospodyně uměly dovedně zacházet. Už malá troška stačí, aby jídlo chutnalo světově. Není důvod nezkusit to jako ony, takže začínáme:

Budeme potřebovat:

Staročeská bageta: Zlatavě hnědá řemeslná bageta z neobyčejného vícezrnného těsta. Kromě klasických semínek (len, slunečnice, sezam) totiž obsahuje i jedinečnou směs sušeného podmáslí a syrovátky, bramborové kaše a ovesné mouky, která bagetě dodává úžasnou vláčnost a jemně mléčnou chuť. Její silnější kůrka je výrazně rozpraskaná a pro zesílení rustikálního dojmu je navíc poprášená žitnou moukou. Bageta bude skvělým partnerem chuťově výrazných surovin, se kterými vykouzlí opravdu báječné rustikálně laděné plněné sendviče. Po nakrájení na plátky bude výborná i jako podklad pro větší jednohubky v selském stylu

Staročeská bageta: Zlatavě hnědá řemeslná bageta z neobyčejného vícezrnného těsta. Kromě klasických semínek (len, slunečnice, sezam) totiž obsahuje i jedinečnou směs sušeného podmáslí a syrovátky, bramborové kaše a ovesné mouky, která bagetě dodává úžasnou vláčnost a jemně mléčnou chuť. Její silnější kůrka je výrazně rozpraskaná, poprášená žitnou moukou.

  • 2 čerstvé staročeské bagety
  • 4–5 ančoviček
  • 150 g másla
  • 250 g kvalitní šunky (nebo podle původního receptu 150 g šunky, 50 g uherského salámu, 150 g uzeného jazyka, 100 g dušenéholibového telecího masa)
  • 2 vejce natvrdo
  • 3 malé kyselé okurky
  • 5–6 nesolených pistácií
  • 1 lžíci kaparů
  • 50 g ementálu

 

Ančovičky zbavíme kostiček, pořádně je utřeme na pastu a smícháme se změklým máslem. Lehce osolíme a opepříme. Bagety překrojíme, střídku pomocí dlouhého nože vydlabeme. Uvnitř vymažeme sardelovým máslem. Do zbylého másla zamícháme na drobné kostičky pokrájenou šunku, okurky, překrájené kapary, nasekané pistácie a strouhaný ementál. Nakonec opatrně vmícháme nakrájená vajíčka.

Naplníme bagety, půlky složíme k sobě a pevně zamotáme do potravinové fólie. Necháme v chladu odležet nejméně půl dne. Poté krájíme ostrým nožem na centimetrová kolečka, naaranžujeme na talíř, ozdobíme čerstvou petrželkou nebo pažitkou. Podáváme s kyselými okurkami.

A co se zbytky střídky?

Legendární kuchařka Marie Janků-Sandtnerová radí usušit, ustrouhat a použít do houskových knedlíčků, já z nich dělám posypku na rybí filety. Vydlabanou střídku dám do mixéru s hrstí piniových oříšků, větší snítkou petrželky a stroužkem nakrájeného česneku. Několika pulzy nahrubo rozmixuju, vysypu na talíř, přidám větší plátek másla, kousek nastrouhaného parmezánu a promnu, jako když se dělá žmolenka (drobenka). Směs navrším na lehce posolené rybí filety a vše dohromady upeču. Takhle ryba chutná i dětem.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Diskuze

Váš e-mail se nezobrazí.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>