Pečivo s vůní provensálského koření

Pečivo

Na jihovýchodě Francie se rozprostírá oblast, v podstatě nevelká, která dokonale zvládla svou propagaci. Takže i když jste tam nikdy nebyli a uvidíte fotky levandulových polí, bílou rustikální kuchyň nebo vyšívaný plátěný pytlík, tak víte, že jde o Provence.

Severně od Gordes dodnes stojí nejznámější cisterciácký klášter v Provence Notre-Dame de Sénangue. Zdejší mniši se živí pěstováním a destilací levandule, výrobou vyhlášeného medu.

Z bylinek typických pro oblast Provence se míchá asi nejproslulejší kořenící směs, Herbes de Provence, provensálské koření. Hodí se zejména na kořenění zeleninových jídel, ke grilování masa a na ryby, do salátů i na pečivo – všude tam, kde chcete jídlu dodat přímořský šmrnc.

opatstvi_abbaye_de_senanque_provance-1024x768-8592018

Složení a přesný poměr jednotlivých bylinek definovali v roce 1970 obchodníci s kořením, není to však dogma. Jisté je, že ve směsi najdete:

Venkovská ciabatta s provensálským kořením – to je ciabatta s lehkou vzdušnou střídkou plnou aromatických bylinek (oregano, bazalka, tymián, majoránka, rozmarýn a šalvěj). Obohacená olivovým olejem. Zdobená posypem ze sušených bylinek.

rozmarýn – vytrvalou bylinku s vůní pryskyřice, dobrou na podporu trávení, s dezinfekčními a antiseptickými účinky;

tymián – s množstvím účinných látek, které pomáhají při dýchacích obtížích;

saturejku – co eliminuje potíže s nadýmáním;

oregano – neboli staročeskou dobromysl, která podporuje chuť k jídlu;

fenykl – který má všechny léčivé vlastnosti předešlých bylin a funguje také jako tonikum pro slezinu a ledviny… takže kromě úžasné vůně učiní provensálské koření vaše jídlo i zdravějším.

Někdy se do směsi přidává i bazalka nebo majoránka, zmíněných pět bylin je ale základ.

Kategorie:

Pečivo

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang