Jako dítě, které vyrostlo v bratislavské Petržalce – s babičkami bez hospodářství – jsem se poprvé s králíkem na talíři setkala až v kuchyni své dnes už tchyně. A byla to láska na první sousto. Nechápala jsem, jak jsem mohla TAK dlouho žít bez králičího. Bílé maso se úplně rozplývalo na jazyku, opečená zelenina s kostičkami špeku dodávala šťavnatost… Králík se okamžitě stal mým nejoblíbenějším masem – přesně v době, kdy se objevil i u „mého“ pražského řezníka. Když jsem narazila na úhledně naskládané kousky, okamžitě jsem jednoho koupila. Radostné vzrušení z nadcházejícího experimentování v kuchyni odvedlo mou pozornost, takže až doma, při rozbalování balíčku jsem vyjekla hrůzou – měl HLAVU! A vůbec nevypadal jako kuře, s porcováním kterého jsem měla nějaké zkušenosti. Naštěstí byl po ruce švagr, nekuchař sice, ale biolog, který tušil něco o stavbě těla a udělal mi z něho „maso“, se kterým jsem mohla pracovat. Přišlo mi to ale trochu pokrytecké, takže jo, naučila jsem se ho porcovat sama. Ale stejně… dodnes vždy řezníka žádám o králíka bez hlavy.

Nejraději mám úpravu, ve které jsem ho ochutnala úplně poprvé, na kořenové zelenině. Zeleniny dám hodně, v neděli k obědu ho jíme se širokými nudlemi. Manžel poté poctivě obere zbylé maso a schová ho do krabičky „na zítra“. Do druhého dne se ještě rozleží a s kuskusem nebo výraznějším pečivem je to skvělá rychlá pondělní večeře.

Kralik_na_zelenine_se_staroceskou_bagetou Budete potřebovat:

Staročeská bageta: Zlatavě hnědá řemeslná bageta z neobyčejného vícezrnného těsta. Kromě klasických semínek (len, slunečnice, sezam) totiž obsahuje i jedinečnou směs sušeného podmáslí a syrovátky, bramborové kaše a ovesné mouky, která bagetě dodává úžasnou vláčnost a jemně mléčnou chuť. Její silnější kůrka je výrazně rozpraskaná a pro zesílení rustikálního dojmu je navíc poprášená žitnou moukou. Bageta bude skvělým partnerem chuťově výrazných surovin, se kterými vykouzlí opravdu báječné rustikálně laděné plněné sendviče. Po nakrájení na plátky bude výborná i jako podklad pro větší jednohubky v selském stylu

Staročeská bageta: Zlatavě hnědá řemeslná bageta z neobyčejného vícezrnného těsta. Kromě klasických semínek (len, slunečnice, sezam) totiž obsahuje i jedinečnou směs sušeného podmáslí a syrovátky, bramborové kaše a ovesné mouky, která bagetě dodává úžasnou vláčnost a jemně mléčnou chuť.

 • 1 mladého králíka
 • 4–5 mrkví
 • 3–4 kořenové petržele
 • 1 malý nebo ½ velkého celeru
 • 1–2 cibule
 • 100 g špeku
 • 2 bobkové listy
 • 5 kuliček nového koření
 • 8–10 kuliček černého pepře
 • 2 lžíce octa
 • 2 lžíce plnotučné hořčice
 • 1 lžíci sádla
 • sůl
 • staročeskou bagetu k podávání

Zeleninu nastrouhejte nahrubo, cibuli nakrájejte na menší kostičky. Králíka omyjte, osušte a zbavte přebytečného tuku. Můžete ho naporcovat nebo nechat vcelku. Kdo si troufá, prošpikuje králíka špalíčky špeku. Nejlépe to jde, když nakrájený špek dáte na chvíli do mrazničky. Ostatní nakrájejí špek na kostičky. Dno velkého pekáče potřete sádlem, rozprostřete část zeleniny, část špeku, osolte, zastříkněte octem, přidejte část koření a porce králíka. Králíka potřete hořčicí, osolte, zasypte zbytkem zeleniny a špekem a přidejte zbytek koření. Pekáč přiklopte a pečte v troubě rozpálené na 160 stupňů dvě a půl hodiny. Poté odklopte, zvyšte teplotu na 180 stupňů a pečte ještě cca půl až tři čtvrtě hodiny kvůli barvě.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Diskuze

Váš e-mail se nezobrazí.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>