Porézní bílá ciabatta je skvělý nosič chuti. Obstojí nejenom jako základ k plnění, ale i samotná, jenom tak máčená v dobrém olivovém oleji. Nejchutnější je čerstvá, labužníci si mohou olej různě ochutit. Přidáním bylinek, sušených rajčat, česneku, oliv nebo ančoviček… nebo můžete vytvářet své vlastní nové a nové kombinace chutí:-)

Z bylinek s ní nejlépe ladí ty středomořské – použijte rozmarýn, tymián, šalvěj, oregano nebo majoránku, chybu neuděláte ani hotovou provensálskou směsí. Olej trochu zahřejte a bylinky v něm nechte chvíli odpočinout. Přidejte rozmáčknutý stroužek česneku nebo pár sušených rajčat a můžete hodovat.

Italové bagna caôda připravují na štědrý den.

Italové bagna caôda připravují na štědrý den.

Na podobném principu je založená i klasická italská omáčka bagna cauda (bagna caôda nebo taky bagnacauda), primárně určená k namáčení křupavé zeleniny, ale když k zelenině přihodíte pár ciabatt, neuděláte chybu. V malém rendlíku rozehřejte ¾ šálku olivového oleje, 3 lžíce másla a 5–8 ančoviček. Zahřívejte a drťte vařečkou ančovičky, dokud se máslo nerozpustí. Přidejte stroužek jemně nasekaného česneku a krátce ho osmahněte, ale jenom tak, aby nezměnil barvu. Omáčku na stole udržujte teplou a podávejte s různými druhy zeleniny a ciabattou. Neděste se, že se vrstvy budou oddělovat, tahle omáčka nemá být homogenní.

A abych nezapomněla: bagna cauda se čte „baňa kauda“ a znamená to „horká lázeň“.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Diskuze

Váš e-mail se nezobrazí.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>