Mezi maličkým kumkvátem a obrovským pomelem leží celá škála odstínů žluté, oranžové a zelené barvy citronů, pomerančů, limetek, mandarinek, grapefruitů a různých jejich kříženců. Citrusy. Nejrozšířenější mýtus říká, že obsahují nejvíc vitamínu C ze všeho ovoce. Není to pravda, vítězem v tomhle klání je náš domácí a skromný šípek. Pravdou ale je, že ho obsahují nezanedbatelné množství, zároveň v nich najdeme spoustu antioxidantů, které pomáhají v boji proti volným radikálům. Dále je to ale s výživovými doporučeními složitější.

CitrusyMnoho odborníků radí po ránu nastartovat metabolismus sklenkou teplé vody s citronem. Já to praktikuji už nějakou dobu a dodávám – pijte ji brčkem. Citrusová šťáva má na zubní sklovinu podobně devastační účinky jako kolové nápoje.

Další varování se týká kůry citrusů – bývá přímo zamořena jedovatými postřiky, proto citrusy vždy řádně omývejte v teplé vodě a na strouhání do pečiva používejte zásadně kůru z bio citrusů.

MandarinkyJiné populární tvrzení se týká toho, že citrusy organismus ochlazují, proto není vhodné jíst je v zimě – umíte si ale představit Mikuláše bez mandarinky?

Pak je tady grapefruit – opěvovaný jako zázračný pomocník v boji s nadváhou, proti rakovině a jiným chorobám, zároveň je ale v kombinaci s některými léky vyloženě nebezpečný. A snižuje účinky orální antikoncepce.

U citrusů zkrátka platí, že na každý výzkum o jejich prospěšnosti připadá jeden o jejich škodlivosti. Znovu se tedy dostávám k tomu základnímu – všeho s mírou. Dopřejte si čaj s medem a citronem, vychutnejte si šťavnatý červený pomeranč. Použijte limetkovou šťávu do guacamole. Nenechte ale děti sníst na posezení celou síťovku mandarinek, byť by byly jakkoliv slaďoučké.

PS: Sezónní a lokální – to je přístup k nákupu potravin, který získává čím dál víc na popularitě, a já myslím, že je to tak správně. (psali jsme o ní už zde)

 

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Diskuze

Váš e-mail se nezobrazí.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>